Alternatif ve Geleneksel Tedaviler Akupunktur, hacamat ve ozon tedavisinin ilaçsız ve yan etkisiz gücünü keşfedin.
+90 532 624 9866
bulenthazer44@gmail.com

Related Posts

Detox tedavileri

Home  /  Genel   /  Detox tedavileri

Detox tedavileri

Beden kendisine zararlı toksinleri karaciğer,böbrekler,bağırsaklar,akciğer ve deri yoluyla atarak temizler.günümüzde artan sanayileşmenin getirdiği çevresel kirlilik detoks organlarının kapasitesini zorladığından dönemsel detokslarla bu organların,bedenin desteklenmesi artık sağlıklı yaşamak adına bir zorunluluktur.

Çünkü su,toprak,havada oluşan her türlü kirlenmenin insana yansıması kaçınılmazdır. Tarımda kullanılan pestisitler,elektromanyetik kirlilik,gıda katkı maddeleri,asitli içecekler,tek yönlü beslenme,alkol,sigara aşırı kafein tüketimi,aşırı stres, kaygı,korku gibi beden ve ruh sağlığımızı tehdit eden bir kuşatmanın içinde yaşıyoruz.

Kanser,alerjik hastalıklar,diabet,otoimmün hastalıklar ,romatizmal hastalıklar ve diğer kronik hastalıkların ortaya çıkmasında veya alevlenmesinde gerekli şartların oluşmasında toksinlerin birikmesi ve bedenin asitleşmesinin çok büyük rolü vardır.

Sağlıklı yaşamak ve yaşlanmak adına düzenli arınma(detoks) ve rasyonel tekrar kirlenme(retoks) prensiplerini uygulamamız gereklidir.

Hastalığın adının ne olduğundan ziyade dokulardaki asitleşme ve hipoksi(oksijen azlığı) ve bunlarla mücadele önemlidir.

Her hangi bir detoks programının etkili olması içinen az 3 -7 günlük dinlenme sürelerine  ihtiyaç vardır.Bu dinlenme herşey dahil otellerde ye-iç-deniz-yat formatında olmamalı .

Alkali beslenerek, günde 2-3 litre alkali su tüketerek,mineral takviyeleriyle, çiğ sebze sularıyla, kalori ayarlamasıyla,sağlık oruçlarıyla, ozon ve oksijen tedavileriyle,egzersiz, sauna ve buhar banyolarıyla, aromatik yağlarla, doğru nefes alma teknikleriyle, kolon temizliğiyle, karaciğer destekleriyle detoks süreçlerini düzenlemek gerekir.

Bu detoksla amaçlanan ,arınmanın kirlenmenin birkaç adım önünde yer almasıdır.

En büyük arınma aracı sağlıklı sudur. Su bilgiyi ve enerjiyi taşıdığı için değişik yöntemlerle enerji yüklenebilir ve tedavi amacıyla etkin bir şekilde kullanılabilir.İyonize oksijenle zenginleştirilmiş canlı sularla bu etki sağlanabilir.en sağlıklı suyu şöyle tanımlayabiliriz; alkali,iyonize ve mikro kümelenmiş su.

Buhar banyolarıyla cilt ve akciğerden toksin atılımı sağlanabilir.

Hava, yiyecekler ve su kadar önemlidir. Kaliteli hava kadar doğru nefes almak da önemlidir. Nefes ,bedenle zihni bağlayan bir köprüdür. solunum egzersizleri,kişinin enerji sistemini dengeler,beyin fonksiyonlarını geliştirir. Dolaşımı düzenler,kan basıncını düşürür,sindirim fonksiyonlarını düzenler,detox sistemini çalıştırır.doğru nefes almada önemli olan diaframı aktif olarak kullanmaktır.Böylece akciğer kapasitesi artırılır,parasempatik sistemi aktifleştirerek detoks sürecine katkıda bulunur.Antioksidan kapasiteyi artırır.

Havadaki negatif iyon sayısı,hava kalitesinin ölçüsüdür. İyi havadaki iyon sayısı 1000-2000 iyon/cm iken Avm lerde vs bu sayı 200/cm gibidir. Sağlıklı bir vücud için bu sayının 2000/cm/sn olması gerekir. Neğatif iyonlar toksinleri ve serbes radikalleri yok eden güçlü antioksidan olmaları açısından önemlidir. Bunu evlerde iş yerlerinde negatif iyon jeneratörleriyle sağlamak mümkün.

Detoks diyetinde hayvansal gıdalar  ve unlu ürünler ,şeker ve asidik içecekler olmamalıdır.

Detoks diyetinin temelinde iki besin grubu vardır;sebze ve meyveler.

Sebzelerden kereviz,havuç,pancar,lahana,kabak, tatlı patetes,yer elması, kuşkonmaz ,soğan, sarımsak, zencefil sayılabilir. Çiğ tüketiminden ziyade buharda , sebze çorbası veya suyu sıkılarak tüketilmelidir.

Sebze suyuna örnek olarak havuç, pancar, kereviz, maydanoz,buğday çimi suyu sayılabilir.

Meyvelerden ise turunçgiller, elma, armut, karpuz, siyah üzüm, papaya ve vişne ,kiraz sayılabilir.

Turunçgiller aç karnına alındığında başka hiçbir yiyecekle karışmadığında alkali yapıcı etkisi vardır.

Tahıllı besinler asidik olduğu için tüketilmemeli yada sınırlı tüketilmelidir.alkali özelliği olan tahıl grubundan darı olabilir veya sınırlı çavdar, karabuğday, kavuzlu buğday olabilir.

Kabuklu yemişlerde badem hariç asidik ürünlerdir ve detoks sırasında tüketilmemelidir.

Bitki çayları da alkali yapıcı özelliğiyle detoks süresince tüketilebilir.

Diyet yosun ekstreleriyle, c vitamini,magnezyum, sıvı bentonitle desteklenebilir.

Detoks programları 3 gün ile 3hafta arası uzatılabilirse de en iyi detoks diyeti oruç tutmaktır. Oruç,vücudun arınma ve yaşam gücünü yenileme yoludur. Sindirim için harcanan enerji onarım için harcanmaya başlar. Büyüme hormonu açlıkta artar buda onarıma katkıda bulunur.

Oruç tutmak,doku kirliliği ile baş etmenin en hızlı yoludur.

Değişik sürelerde ve yoğunlukta yapılan sağaltıcı oruç programları vardır.

Kanı ve dokuları temizlemek için en az 3 gün süren oruç olmalıdır. Sağaltıcı bir detoks orucu 7-10 gündür çünkü kan ve lenf dokusu arınması bu sürede olur. Mini oruçlar 3 günden az olan oruçlardır.

Detokstan sonraki süreç retoks sürecidir. Bu süreçte beslenme alışkanlıklarımızda ,yaşam tarzımızda yapacağımız kalıcı değişikler detoks dan sağladığımız faydanın maximum olmasını ve azami sürede etkinliğini devam ettirmesini sağlayacaktır.

Detoks ve retoks süresince sürekli dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar negatif iyon yüklü temiz havayı doğru solumak ve alkali iyonize mikro kümelenmiş canlı su içmek.

Alkali bir beden arzularken asit oluşturan yiyeceklerden uzak durmak gerekir örneğin; hayvansal ürünler, unlu mamüller ve rafine şeker.

Sindirim sisteminde asit oluşturan reaksiyonları engelleyen bir besin barışı sağlamalıyız. Beslenmeyi çok sıkıcı hale getirmemek adına % 80 gıda seçimine dikkat ederken % 20 kişisel tercihler kullanılabilir. Besin bağdaştırma kuralları;

 1. Hayvansal proteinler ile nişastalı karbonhidratları beraber tüketmeyin.
 2. İki değişik hayvansal proteini aynı anda tüketmeyin.
 3. Rafine nişasta içeren herşey hayvansal proteinlerden ayrı yenmeli.
 4. Yağ ve proteinler ayrı tüketilmeli
 5. Rafine beyaz şeker,midede ki gıdaların sindirimini engelleyen en fazla asit oluşturan besindir.
 6. Meyveleri tek başına tüket.
 7. Sebzeler birçok besin ile sorun oluşturmaz. Proteinler nişastalı karbonhidratlar ve yağlar ile .
 8. Yemek aralarında sıvı gıdalar mümkün olduğunca tüketmemek.
 9. Besinleri iyice çiğnemek.
 10. Sofradan %70 -80 doyarak kalkmak.
 11. Alınan kalori miktarını düşürmek.
 12. Özellikle pastörize süt inek sütünden kaçınıp süt peynir kullanılacaksa keçi sütü ürünler tercih edilmeli.
 13. Ekşi mayalı tam tahıl ekmek tüketilmeli böylece kalsiyum ,magnezyum ve diğer minerallerin emilimini sağlar,sindirimi kolaylaştırır.
 14. Fermente besin tüketimi artırılmalı.

Beslenmeyle ilgili önerilerden sonra zihinsel detoksun önemine de değinmek lazım. Kıskançlık, öfke, nefret, endişe vs. gibi duygularda aşırılığa kaçıldığında bunların olumsuz  fiziksel yansımaları olur. Olumsuz duygu ve düşüncelerimizi değiştirdiğimiz zaman fiziksel rahatsızlıklarımızı da düzeltebiliriz. Düşüncelerimize göre vücudumuzu bozabilir veya iyileştirebiliriz. Fiziksel detoksun yanında zihinsel ve ruhsal detoks ile süreç tamamlanmış olur.